Joanna Olczak-Ronikier laureatką Nagrody

Laureatką pierwszej edycji Nagrody Jerzego Turowicza została Joanna Olczak-Ronikier – pisarka i scenarzystka, współtwórczyni kabaretu Piwnica pod Baranami za wydaną w 2011 roku  książkę „Korczak. Próba biografii”.

 Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody odbyło 29 listopada br.  o godzinie 18.00 się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na dwa tygodnie przed kolejną, 101. rocznicą urodzin Jerzego Turowicza.

 Nagroda Jerzego Turowicza przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie.

 Nagrodzona teraz książka „Korczak. Próba biografii” (2011), nominowana również do Nike,  odtwarza życiorys wielkiego pedagoga i pisarza, który zginął wraz ze swymi wychowankami w Treblince, na szerokim historycznym tle, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-żydowskich i dramatu Żydów polskich, którzy wybrali polską kulturę, nie wyrzekając się jednak swoich korzeni. Dodajmy, że pierwszą powojenną biografię Korczaka napisała matka autorki, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, a dziadkowie Joanny Olczak-Ronikier, Janina i Jakub Mortkowiczowie, byli wydawcami jego książek i przyjaciółmi.

 Joanna Olczak-Ronikier jest autorką sztuki teatralnej „Ja – Napoleon”, scenariusza widowiska teatralnego „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, wystawionego przez krakowski Stary Teatr, oraz serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę (1980). Wydała monografię „Piwnica pod Baranami. Koncert ambitnych samouków” (1994) i biografię Piotra Skrzyneckiego „Piotr” (1998). Za książkę „W ogrodzie pamięci” (2001), opisującą historię własnej rodziny – rozgałęzionego rodu Horwitzów, przełożoną już na dziesięć języków, otrzymała Nagrodę Literacką Nike.

 Kapituła Nagrody Jerzego Turowicza, ustanowionej  przez fundację Jego imienia w setną rocznicę urodzin twórcy i redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”(Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Tomasz Cyz, Tomasz Fiałkowski, Marcin Król, Jarosław Makowski, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz) spośród propozycji zgłoszonych w tym roku nominowała siedem książek. Są to: „Stacja Muranów” Beaty Chomątowskiej, „Jest taki piękny, słoneczny dzień… Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942-1945” Barbary Engelking, „Ocaleni z XX wieku” Mikołaja Grynberga, „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier, „Dziennik” Jerzego Pilcha, „Integracja społeczna i gospodarcza imigrantów wyznania muzułmańskiego w Polsce” Radosława Stryjewskiego i „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” Karoliny Wigury.

fot. Bohdan Paszowski