„Stommizm” w Płocku

Panel dyskusyjny pt.: „Stommizm. Czy inna polityka była/jest możliwa? W 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.” – to jedno z dwóch komplementarnych wydarzeń, jakie przygotowuje Towarzystwo Naukowe Płockie w związku z 30. rocznicą wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 r. W dyskusji wezmą udział:

  • dr hab. Radosław Ptaszyński – historyk, politolog, socjolog, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Nominowany do Nagrody im. Oskara Haleckiego Książka Historyczna Roku (2018). Opublikował m.in. Pisma wybrane Stanisława Stommy (Universitas, Kraków 2017) oraz „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy” (Wydawnictwo Znak, Kraków 2018),pracę poświęconą jednemu z najwybitniejszych intelektualistów katolickich, senatorowi z okręgu płockiego w latach 1989–1991.
  • dr Michał Przeperski – historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, specjalizuje się w społecznej i politycznej historii Europy Środkowej w XX w.. Biograf Mieczysława F. Rakowskiego, wieloletniego redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, w latach 1988–1989 premiera, a w latach 1989–1990 ostatniego I sekretarza KC PZPR.

Dyskusję poprowadzi Jarosław Kozanecki.

Spotkanie odbędzie się w Towarzystwie Naukowym Płockim (Plac Narutowicza 8, Płock) w poniedziałek, 3 czerwca o godz. 17.

Patronat Honorowy – Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski.

Patronat medialny – Gazeta Wyborcza.

Zadanie dofinansowano ze środków Miasta Płocka.

Sponsorzy – Hotel Tumski, Drukarnia Agpress.

Partnerzy – Kluby Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Znak