W sobotę poznamy laureata Nagrody Turowicza!

Już za niecały tydzień dowiemy się kto otrzyma Nagrodę Jerzego Turowicza za rok 2018. Będzie to już szósty laureat nagrody ufundowanej przez rodzinę wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

W tym roku Fundacja Jerzego Turowicza wręczy nagrodę w przeddzień dwudziestej rocznicy śmierci Redaktora. Przy okazji zapraszamy więc na mszę św. w niedzielę na godz. 13.30 do kościoła oo. dominikanów (ul. Stolarska 12, Kraków).

Gala odbędzie się tradycyjnie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w sobotę, 26 stycznia o godz. 16. Wstęp za zaproszeniami.

Nagroda przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie. Te wartości to personalistyczne podejście do człowieka, oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie, a równocześnie otwarcie na inne nurty myślenia. Tolerancja i dialog jako podstawa funkcjonowania społeczeństwa i kultury. Sprzeciw wobec postaw ksenofobicznych, zwłaszcza antysemityzmu. Rewidowanie utrwalonych stereotypów. Docenianie jakości dzieła artystycznego czy naukowego. Prymat swobody poszukiwań nad ideologią.

Przypomnijmy, że laureatami w poprzednich edycjach byli Joanna Olczak-Ronikier (I edycja), Marcin Zaremba (II edycja), Andrzej Brzeziecki (III edycja) oraz Piotr Machcewicz i Monika Sznajderman (IV edycja).

W tym roku do grona patronów wydarzenia obok Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego i Miesięcznika Znak dołączyła Nowa Europa Wschodnia, a mecenasem gali jest Wydawnictwo Znak.