Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stopklatka Obecności – wystawa fotografii Danuty Węgiel

31 stycznia 2019 | 18:00 - 20:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej Danuty Węgiel zatytułowanej „Stopklatka Obecności”, który odbędzie się w czwartek, 31 stycznia o godzinie 18 w Nowohuckim Centrum Kultury (Szara Galeria CENTRUM).

Danuta Węgiel o Stopklatce obecności:

Co oznacza obecność? Odpowiadamy „jestem” gdy nauczyciel wyczytuję nasze nazwisko z listy. Obecność opiera się na słowie „jestem” i objawia się przez materialne, świadome istnienie ciała w danym miejscu i czasie. Jednak, wiemy to wszyscy, obecność wymyka się konkretowi. Wystarczy, że przeczytamy list bliskiej nam osoby albo owieje nas zapach znajomych perfum i już czujemy czyjąś obecność. Niech po dawnej rozmowie z przyjacielem przyjdzie do nas szept z głębi pamięci a możemy mieć pewność, że obecności wymknęła się czasowi. Może potrzebujemy obecności innych i dlatego potrafimy ją w sobie przywoływać. Podążam różnymi tropami myśląc o obecności i jej przejawach. Pytam siebie: czy można zapisać czyjąś obecność w ułamku sekundy w światłoczułej materii? Tak do końca nie wiem, ale chcę uciec czasowi i kraść stopklatki.

Danuta Węgiel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Krakowskim, absolwentka religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1993 roku współpracownik Tygodnika Powszechnego. Portretuje ludzi kultury co owocuje licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek oraz plakatach. Współpracuje z takimi wydawnictwami jak Znak i Wydawnictwo Literackie. Portretowała m. in.: Czesława Miłosza i Stanisława Lema. Od 2012 roku związana jest z agencją prasową Fotonova.  Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa UPJPII w Krakowie.  Mieszka i tworzy w Krakowie.

Więcej o autorce na elbląskim portalu oraz  fotografie na stronie Agencji Fotonova, a także w naszej informacji o ekspozycji wystawy w Piotrkowie Tryb.

Szczegóły

Data:
31 stycznia 2019
Godzina:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Nowohuckie Centrum Kultury
Al. Jana Pawła II 232
Kraków, Wielkopolskie 31-913 Polska
+ Google Map