Monika Sznajderman i Paweł Machcewicz laureatami Nagrody im. Jerzego Turowicza!

Monika Sznajderman za „Fałszerzy pieprzu” oraz Paweł Machcewicz za opracowanie i doprowadzenie do realizacji koncepcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymali Nagrodę im. Jerzego Turowicza. Tym samym po raz pierwszy w historii wręczono dwie statuetki w ramach jednej edycji Nagrody! Wręczenie odbyło się w niedzielę, 24 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach nagrodę ufundowaną przez rodzinę Jerzego Turowicza i fundację jego imienia tuż po obchodach setnej rocznicy urodzin twórcy i wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” otrzymali Joanna Olczak-Ronikier, Marcin Zaremba i Andrzej Brzeziecki.

Laudację dla Moniki Sznajderman wygłosił prof. Jacek Leosiak (tekst laudacji), a dla prof. Pawła Machcewicza prof. Andrzej Friszke (tekst laudacji).

sznajdermann01

Podczas gali organizatorzy poinformowali, że od kolejnej edycji nagrody do jury, w którym zasiadają obecnie Teresa Bogucka, Tomasz Cyz, Tomasz Fiałkowski, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Marcin Król, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński, Adam Szostkiewicz dołączą o. Tomasz Dostatni i Marcin Żyła.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali autorstwa Adama Walanusa (tutaj).

Przy okazji zapraszamy na pokaz filmu „Przy Planty 7/9”, który również otrzymał nominację do nagrody. Seans odbędzie się w najbliższy piątek, 29 marca w Muzeum Manggha. Więcej tutaj.