Nominacje do Nagrody im. Jerzego Turowicza

29 listopada 2013 r. poznamy laureata pierwszej edycji Nagrody Jerzego Turowicza, ustanowionej przez fundację Jego imienia w setną rocznicę urodzin twórcy i redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Nagroda przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie.

Kapituła (Teresa Bogucka, Józefa Hennelowa, Dominika Kozłowska, Tomasz Cyz, Tomasz Fiałkowski, Marcin Król, Jarosław Makowski, Wawrzyniec Smoczyński i Adam Szostkiewicz) spośród propozycji zgłoszonych w tym roku nominowała siedem książek. Są to: „Stacja Muranów” Beaty Chomątowskiej, „Jest taki piękny, słoneczny dzień… Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942-1945” Barbary Engelking, „Ocaleni z XX wieku” Mikołaja Grynberga, „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier, „Dziennik” Jerzego Pilcha, „Integracja społeczna i gospodarcza imigrantów wyznania muzułmańskiego w Polsce” Radosława Stryjewskiego i „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” Karoliny Wigury.

Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody odbędzie się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na dwa tygodnie przed kolejną, 101. rocznicą urodzin Jerzego Turowicza.