Gorące dyskusje w pięknych okolicznościach przyrody, wręczenie honorowego Obywatelstwa Świata Turowicza, wspólne sadzenie drzewa i bycie ze sobą – tak upłynęły dwa dni drugiego weekendu czerwca w Krakowie i Goszycach. Tematem tegorocznego Świata Turowicza była Europa. Naszymi gośćmi specjalnymi byli Piotr Cywiński, Bożena Gierat-Bieroń, Mateusz Janicki, Róża Thun, Jan Tombiński i Marian Turski. Zapraszamy do obejrzenia obu debat oraz uroczystości wręczenia wyróżnienia Marianowi Turskiemu.
Debata „Drogi (do) Europy. Wczoraj i dziś”
Jeszcze przed południem rozpoczęła się pierwsza tego dnia dyskusja, w której Adam Szostkiewicz pytał Różę Thun, Bożenę Gierat-Bieroń i Jana Tombińskiego o drogi (do) Europy. Zdecydowanie więcej czasu poświęcono sprawom wewnętrznym Unii Europejskiej.
– Gdyby ci trzej faceci, Schuman, De Gasperi i Adenauer nie byli chrześcijanami w najlepszym tego słowa znaczeniu to nie przeskoczyliby tych uprzedzeń, które mieli między sobą tuż po wojnie. Oni szli za służbą – rozpoczęła Róża Thun – Schuman wiedział, że służy ludziom, był gotowy przegrać wszystko by powstrzymać rzezie, którymi była naznaczona dotychczasowa historia Europy, by zacząć proces jednoczenia.
– Unia Europejska jest narzędziem dla krajów członkowskich dzięki którym ich suwerenność nie jest osłabiona, tylko wzmocniona. Wyobraźcie sobie Państwo, że jesteśmy poza tymi strukturami wobec dzisiejszych kryzysów. Czy bylibyśmy silniejsi, czy słabsi? Jest takie brytyjskie powiedzenie, że lepiej jest przy stole niż w menu – mówił Jan Tombiński. Wtórowała mu prof. Bożena Gierat Bieroń, która powołując się na kanadyjsko-amerykańskiego psychologa Stevena Piknera mówiła, że żyjemy w najlepszym możliwym świecie w jakim mogliśmy żyć. Że żyjemy, jako przedstawiciele świata zachodniego. w dobrobycie, pokoju, opanowaliśmy szereg chorób i innych przeciwności losu.
Dyskusja skupiła się głównie wokół zagrożeń i wyzwań przed jakimi stoi dziś Europa. Jako podstawowe dyskutanci wskazywali nie tylko te oczywiste, zewnętrzne zagrożenie wojną oraz kwestię migracji, ale też wewnętrzne problemy związane ze wzrostem znaczenia populistów i nacjonalistów, deficytami w komunikacji z obywatelami oraz ubogim dyskursem intelektualnym, filozoficznym. Jednocześnie, co warte zauważenia, pozytywnie wszyscy paneliści odpowiedzieli na pytanie prowadzącego dyskusję Adama Szostkiewicza , „Kto z Was wierzy, że Unia Europejska dotrwa do setki”. Równie optymistycznej odpowiedzi w głosowaniu podsumowującym debatę udzieliła zgromadzona w Goszycach publiczność.
Debata „Europejczyk w kryzysie wartości”
Wręczenie Obywatelstwa „Świata Turowicza” Marianowi Turskiemu
– Witaj w Świecie Turowicza – tak zakończył laudację dla Mariana Turskiego Adam Szostkiewicz. – Jerzy Turowicz był dla mnie autorytetem. Należał do ludzi, z którymi niekoniecznie podzielałem poglądy w całości, ale do których chciałem iść po poradę, których stanowisko było dla mnie ważne – mówił z kolei laureat, podkreślając rolę Turowicza w formowaniu polskiego społeczeństwa i kształtowaniu rodzimej kultury.