Świat Turowicza po raz drugi

Na początku czerwca w Goszycach odbyło się spotkanie poświęcone pamięci twórcy „Tygodnika Powszechnego”, Jerzego Turowicza. Po zeszłorocznej uroczystości, której tematem przewodnim była poezja, tegorocznym głównym wątkiem spotkania był Rzym, będący ważnym miejscem na mapie Jerzego Turowicza.

O rzymskich pasjach Jerzego Turowicza opowiadali jego rzymscy przyjaciele: Pani Danuta (Duda) Chmielecka-Alovisi profesor fortepianu w Konserwatorium, Elżbieta Jogałła, córka Jerzego Turowicza, będąca w przeszłości m.in. Dyrektorerm Instytutu Polskiego w Rzymie, ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny polskiej edycji L’Osservatore Romano, Pani Dorota Swat, dziennikarka L’Osservatore Romano, Pan Tadeusz Konopka byłego I sekretarza ambasady RP w Rzymie, a także korespondent agencji prasowej ANSA z Warszawy oraz Marek Skwarnicki, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego”, który wielokrotnie towarzyszył Turowiczowi w Rzymie.

W drugiej części spotkania, Profesor Marian Stala przeczytał wiersz Czesława Miłosza, „Cafe Greco” będący poetyckim świadectwem jednego z wielu rzymskich spotkań z Turowiczem, a także omówił jego znaczenie dla relacji Poety z jego stałym Czytelnikiem.

W dalszej części spotkania Oficjalna część spotkania zakończyła się koncertem podczas którego krakowscy muzycy Joanna Słowińska i Jarosław Bester zaprezentowali wykonanie wiersza „Cafe Greco” w konwencji poezji śpiewanej, a także wykonali utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego.

Łukasz Dulęba

Relacja pierwotnie ukazała się na portalu Klubów „Tygodnika Powszechnego” KlubTygodnika.pl

Fot. Grzegorz Kozakiewicz