Świat Turowicza

Chcemy przypominać Turowicza także poprzez jego myśl i zainteresowania. Dlatego od kilku lat regularnie organizujemy spotkania tematyczne poświęcone wszystkiemu, co było Turowiczowi bliskie, starając się przy ich okazji przypominać, ale także rozwijać myślenie Redaktora.

„Świat Jerzego Turowicza” odbył się po raz pierwszy. Na zaproszenie rodziny do Goszyc przyjechali przyjaciele, poeci, czytelnicy wierszy. Po co takie spotkanie? Żeby być ze sobą. Choćby przez chwilę. – tak o pierwszym spotkaniu w Goszycach, które odbyło się w 24 kwietnia 2010 roku pisał Tomasz Cyz na łamach portalu Dwutygodnik.com w artykule Planeta Turowicz. W pierwszym świecie Turowicza udział wzięli m.in. Julia Hartwig, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski.

W kolejnych latach spotykaliśmy się by rozmawiać m.in. o Rzymie Turowicza, czy kwestiach żydowskich. Raz „Świat Turowicza” odbył się poza Goszycami – było to w 2012 roku, gdy w siedzibie głównej „Gazety Wyborczej” o Warszawie Turowicza rozmawiali m.in. Władysław Bartoszewski, Jerzy Kisielewski, Tadeusz Mazowiecki i Adam Michnik

Sadzimy drzewa w Goszycach

Goszyckie spotkania są też okazją do wspólnego sadzenia drzew. Wszystko zaczęło się od wiersza Piosenka na wiosnę, autorstwa Artura Międzyrzeckiego, z tomu Wojna nerwów (Czytelnik 1983), który zainspirował nas do zasadzenia koło dworu w Goszycach (należącego do rodziny Anny Turowiczowej) pierwszych krzewów i drzewa:

czytaj więcej…

Wideo

Aktualności

Świat Turowicza – Podziękowanie

Barbara Toruńczyk Chciałam przekazać kilka słów wdzięczności. Jestem jednak tak wzruszona, że proszę, by pozwolili mi Państwo odczytać przygotowany zawczasu tekst. Pisząc go, nie wiedziałam, komu zawdzięczam  nadzwyczajne wyróżnienie, które  mi przypadło. Na zaproszeniu figuruje Fundacja Jerzego Turowicza. Uroczystość odbywa się w Goszycach, nieodłącznych od Jego życiorysu, od życia Jego i Jego najbliższych – w

czytaj więcej »

Świat Turowicza: kultura i polityka

Zapraszamy w sobotę, 14 września na całodniowe spotkanie z cyklu „Świat Turowicza” zatytułowane „Kultura i polityka”, które odbędzie się we dworze w Goszycach pod Krakowem w godz. 12-19. Prosimy o potwierdzenie udziału mailem (fundacja@turowicz.org) lub telefonicznie (502 136 161). W programie m.in.: „Goło i nieweseoło”. Debata o finansowaniu kultury, z udziałem Beaty Chmiel, Marka Dworaka,

czytaj więcej »

Świat Turowicza 2018 (wideo)

Zapraszamy do obejrzenia dwóch debat, które w tym roku zorganizowaliśmy w ramach Świata Turowicza w Goszycach. Tym razem debaty były także częścią cyklu spotkań organizowanych przez Kluby „Tygodnika Powszechnego”, które kluby organizują wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego i Fundacją Konrada Adenauera.

czytaj więcej »

Świat Turowicza. Wobec zagłady

O losach Żydów z powiatów bocheńskiego miechowskiego i nowotarskiego oraz o drodze do pojednania rozmawiać będziemy podczas kolejnego „Świata Turowicza” organizowanego przez Fundację Jerzego Turowicza. Gośćmi będą m.in. Bogdan Białek, Mikołaj Grynberg, Maciej Kozłowski, prof. Dariusz Libionka czy Karolina Panz. Spotkanie uświetnią także występy artystyczne oraz pokaz filmu. Zapraszamy w sobotę, 16 czerwca na godz. 11.30 do Dworu w Goszycach.

czytaj więcej »

Polska na wolności – Świat Turowicza 2014

Piękne zdjęcia Pana Prof. Adama Walanusa oddają całą niezwykłość i urok wydarzenia – kulturalnego, społecznego, towarzyskiego – zorganizowanego przez Fundację Jerzego Turowicza, w osobach Rodziny i Przyjaciół, którzy zaprosili nas do „nowego dworu” w Goszycach na czwarte spotkanie z cyklu „Świat Turowicza”. Tym razem temat był jubileuszowy: Polska na wolności.W sielankowej oprawie dworu i parku

czytaj więcej »

Dwór w Goszycach

Miejscem spotkań, które nazwaliśmy Światem Turowicza jest zazwyczaj Dwór w Goszycach, który znajduje się tuż obok zaznaczonego na mapie Starego Dworu. Dwór należał do rodziny Anny Turowicz. Turowiczowie spędzili w dworze lata wojenne.