Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bydgoszcz: Stommizm – model polityki zapomnianej

2 kwietnia 2019 | 18:00 - 20:00

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z prof. Radosławem Ptaszyńskim, autorem biografii politycznej Stanisława Stommy i redaktorem pism wybranych legendarnego redaktora „Tygodnika Powszechnego” i jednego z najważniejszych intelektualistów oraz działaczy opozycji w PRL.

„Kiedy 10 lutego 1976 roku w sejmie głosowano nad zmianami w Konstytucji PRL, był jedynym, który powiedział: nie. Nie – PZPR nie jest kierownicza silą narodu, nie – Polska nie jest państwem socjalistycznym działającym pod dyktando ZSRR, nie – prawa obywateli nie mogą być uzależnione od wypełniania obowiązków wobec socjalistycznego państwa. Przeszło dwadzieścia lat wcześniej jako jeden z redaktorów „Tygodnika Powszechnego” odmówił zamieszczenia nekrologu Stalina, a w 1968 roku głośno protestował przeciw agresji władz wobec zrewoltowanej młodzieży. Jego postawa sprzeciwu, zarazem głęboko rozważna i perspektywiczna, burzyła spokój i zadowolenie decydentów.

Uznany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich XX wieku Stanisław Stomma był patronem opozycji w PRL i budowniczym demokracji III RP.” – Wydawnictwo Znak

Szczegóły

Data:
2 kwietnia 2019
Godzina:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Bydgoszczy
Email
bydgoszcz@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ul. Karola Szymanowskiego 3
Bydgoszcz, Polska
+ Google Map