Sadzimy drzewa w Goszycach

Przygotowania do sadzenia platana. Goszyce, 14 września 2019 roku

Świat Turowicza 2010
Temat przewodni: POEZJA

Wszystko zaczęło się od wiersza Piosenka na wiosnę, autorstwa Artura Międzyrzeckiego, z tomu Wojna nerwów (Czytelnik 1983), który zainspirował nas do zasadzenia koło dworu w Goszycach (należącego do rodziny Anny Turowiczowej) pierwszych krzewów i drzewa:

O spireo forsycjo
Jadą wozy z milicją
Gołąbek w oknie grucha

Purpurowieją buki
Anioł daje nauki
Ale bies go nie słucha

Nie ma do tego ucha
O spireo forsycjo

Wschodzą w trawie fiołki
Bies kopie czarcie dołki
Pod kim się tylko zdarzy

Kwitną śliwy i grusze
Potykają się dusze
Diabeł je w kotle smaży

Smaży kogo się zdarzy
O spireo forsycjo

Wiatr południowy wieje
Przekwitły już spireje
Kukułka w lesie kuka

Wiedźma leci na miotle
Dusze męczą się w kotle
Diabeł kopytkiem stuka

Ale to żadna sztuka
O spireo forsycjo

Julia Hartwig – znakomita poetka, gość główny pierwszego spotkania zorganizowanego w cyklu Świat Turowicza 24 kwietnia 2010 roku (prywatnie żona Artura Międzyrzeckiego) – zasadziła forsycję (Forsythia suspensa), lipę (Tilia europaea) i spireę (Spiraea salcifolia).

Świat Turowicza 2011
Temat przewodni: RZYM

Podczas drugiego spotkania, które odbyło się 11 czerwca 2011 roku, Danuta Chmielecka-Alovisi – pianistka i nauczycielka muzyki w konserwatorium w Peruggi, mieszkająca we Włoszech od lat 60., zaprzyjaźniona z domem Turowiczów – zasadziła magnolię (Magnolia virginiana).

Świat Turowicza 2012
Temat przewodni: WARSZAWA

Trzecie spotkanie odbyło się 26 kwietnia 2012 roku daleko od ziemi goszyckiej, w gościnnych progach spółki Agora przy ulicy Czerskiej w Warszawie, więc nie mogliśmy zostawić „zielonego śladu” tamtego spotkania.

Świat Turowicza 2014
Temat przewodni: POLSKA NA WOLNOŚCI

Dwudziestopięciolecie zwycięstwa Solidarności w wyborach kontraktowych z 4 czerwca 1989 roku uczciliśmy wzbogaceniem drzewostanu w Goszycach o trzy egzemplarze. Podczas spotkania, które odbyło się 7 czerwca 2014 roku, zasadzono sosnę wejmutkę (Pinus strobus) – ulubione drzewo Zofii z Zawiszów Kernowej (matki Anny Turowiczowej), członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i współpracowniczki Józefa Piłsudskiego z czasów walk o niepodległość, właścicielki majątku w Goszycach do 1945 roku – a także tulipanowiec (Liriodendron tulipifera) i platan (Platanus orientalis). Drzewa sadzili: dawni działacze opozycji demokratycznej, Ludwika i Henryk Wujcowie oraz profesor Aleksander Smolar, wraz z młodymi publicystami Jakubem Halcewiczem-Pleskaczewskim i Miszą Tomaszewskim.

Świat Turowicza 2018
Temat przewodni: WOKÓŁ ZAGŁADY

Dwa platany (Platanus orientalis), zasadzone 16 czerwca 2018 roku przez Elżbietę Jogałłę, najstarszą córkę Anny i Jerzego Turowiczów, są poświęcone pamięci dwóch osób: Romualda Kerna i Leopolda Glücksmanna. Kern – inżynier rolnik, drugi mąż Zofii z Zawiszów Kernowej – w czasie wojny ukrywał w Goszycach rodzinę kolegi gimnazjalnego Aleksandra Glücksmanna: jego żonę Wandę i dwoje dzieci (córkę, która przed wojną zdążyła ukończyć pierwszy rok studiów, i syna po maturze). Okupację udało się przetrwać Wandzie i jej córce. Leopolda Glücksmanna zamordowano w jednej z podkrakowskich wsi.

Świat Turowicza 2019
Temat przewodni: KULTURA I POLITYKA

Po raz pierwszy nadano honorowe obywatelstwo Świata Turowicza, które Fundacja zamierza przyznawać osobom szczególnie zasłużonym dla polskiego życia publicznego. Tytuł otrzymała – 14 września 2019 roku – Barbara Toruńczyk, wieloletnia redaktor naczelna pisma „Zeszyty Literackie”. Zebrani goście w sąsiedztwie goszyckiego dworu zasadzili platana (Platanus orientalis).

Opracowanie Anna Mateja