Polska na wolności – Świat Turowicza 2014

Piękne zdjęcia Pana Prof. Adama Walanusa oddają całą niezwykłość i urok wydarzenia – kulturalnego, społecznego, towarzyskiego – zorganizowanego przez Fundację Jerzego Turowicza, w osobach Rodziny i Przyjaciół, którzy zaprosili nas do „nowego dworu” w Goszycach na czwarte spotkanie z cyklu „Świat Turowicza”. Tym razem temat był jubileuszowy: Polska na wolności.W sielankowej oprawie dworu i parku goszyckiego, przy wymarzonej na taką okazję pogodzie odbyła się prowadzona przez Adama Szostkiewicza debata „o roli Jerzego Turowicza i jego pisma w budowaniu wolnej Polski, o tym, jak z perspektywy ćwierćwiecza oceniamy wydarzenia roku 1989”. Rozpoczął ją, przekazany do odczytania, obszerny głos Pani Józefy Hennelowej, nieobecnej z powodów rodzinnych. Następnie, dzielili się swoimi wspomnieniami i aktualnymi refleksjami zasłużeni opozycjoniści: Ludwika i Henryk Wujcowie i Aleksander Smolar; swoje poglądy na historię i teraźniejszość wolnej Polski przedstawili Jej (niemal) rówieśnicy: Jakub Halcewicz-Pleskaczewski i Misza Tomaszewski.

Atmosfera, zarówno debaty, jak późniejszych rozmów pod drzewami, w nastrojowym wnętrzu dworu Turowiczów przypominała tę sprzed 25 lat: była pełna dobrej woli i chęci porozumienia. Niewątpliwie, sprzyjał temu także wspaniały i wyszukany poczęstunek!

Ostatnim akcentem spotkania było zasadzenie przed frontonem dworu dwóch drzew: platana wolności- dla uczczenia 25-lecia niepodległej Polski, oraz kasztanowca czerwonego w dniu 98. urodzin Anny z Gąsiorowskich Turowiczowej, której domem rodzinnym były Goszyce. Nie do zapomnienia dla obecnych pozostanie gościnność i serdeczność Gospodarzy, Państwa Marty i Michała Smoczyńskich, jak i całej wielopokoleniowej Rodziny.

Anna Kałkowska